

Fogyókúra, de hogyan kezdjünk neki?

Az előző blog bejegyzésben elkezdtük bemutatni azokat a lépéseket, amik segítségével mi elkezdjük a fogyókúránkat annak érdekében, hogy
- egyrészt sikeresen megszabaduljunk a plusz kilóktól,
- másrészt esélyesként tudjunk pályázni a Zamnia FOGYI VERSENY díjaira.
Nézzük a lépéseket!
Eddig áttekintettük tehát az első két lépést, ma a harmadik lépésről lesz szó:
- Hozd meg a döntést!
- Segítsd a fogyásodat a Fogyi Starter Kittel!
- Szabályok, amik szerint összerakod az étrendedet
3. lépés - Szabályok, amik szerint összerakod az étrendedet
Miért?
Mert számtalan diétával, szakemberrel, és sikertörténettel találkozhatunk az interneten, így ha nekikezdünk a keresgélésnek igen rövid idő alatt elveszhetünk a sok infó között.
Ezen kívül azok a szakemberek, akik az egészséges fogyást javasolják, jellemzően azt mondják, hogy 70%-ban az étrend, 30%-ban az edzés fogja elősegíteni a fogyásunkat, tehát kulcsfontosságú, hogy mikor mit eszünk.
Én is szembesültem a sokféle javaslattal, ezért úgy döntöttem, hogy a következő szempontok szerint fogjuk kialakítani az étrendünket:
- Nem dőlünk be a csodaszerek és a fogyi bogyók csábításának, így azok az oldalak, amik ilyen irányt javasolnak, felejtősek.
- Nem vonunk meg a szervezetünktől semmilyen tápanyagot.
Kellenek az egészséges szervezet működéséhez a fehérjék, a zsírok, a szénhidrátok, figyelni kell a megfelelő mennyiségű rost- és folyadékbevitelre és a vitaminokra is.
Tehát azok a javaslatok, amik azt javasolják, hogy hagyj el teljesen ezt vagy azt az étrendedből, ki vannak zárva.
Rendben, de akkor mi marad?
Ez egy jó kérdés, a kulcs kérdés.
- Alapvetően a fogyás akkor következik be, ha a bevitt kalóriamennyiség kevesebb, mint a felhasznált kalória.
Ez alapján jó kiindulópont lehet a kalóriaszámolásos diéta, amihez meg kell határoznod azt a kalóriamennyiséget (mondjuk egy kalkulátor segítségével), amit ha beviszel 24 óra alatt, akkor az annyi kalóriadeficitet okoz majd, ami fogyáshoz vezet. - Ez eddig nem nehéz, de van egy nehezítő tényező, mégpedig az, hogy nem mindegy, hogy mondjuk azt a napi kalóriamennyiségedet milyen ételekkel viszed be, mert lehet mondjuk 400 kcal-t bevinni
- körülbelül 4 evőkanál olívaolajjal,
- vagy 2-3 darab rántott csirkeszárnnyal,
- de akár nagyjából fél kilónyi görög salátával is.
Mindhárom alternatíva más-más, a szervezet számára fontos tápanyagokat tartalmaz, amiknél egyáltalán nem mindegy, hogy mikor fogyasztod el.
A szénhidrátok fogyasztását például nem ajánlják 16 óra a diéta alatt, ha pedig edzeni is elkezdesz, akkor az edzést követően gondoskodni kell a megfelelő tápanyagok beviteléről, amiben segít például a FOGYI STARTER KIT-ben lévő PURE - ISO PRO 1000 G (ami egy gyors felszívódású, minőségi tejsavófehérje- izolátum, mely aminosavakat is tartalmaz), de az étkezésünknek is ezeknek a tápanyagoknak a bevitelét kell támogatniuk.
- Hogy még tovább bonyolítsuk a kérdést, arról sem szabad például elfeledkezni, hogy az embereket testalkatuk szerint 3 csoportba sorolhatjuk:
- ektomorf: magas, vékony, nehezen hízó
- mezomorf: atletikus
- endomorf: nehéz csontozatú, hízékony
(Erről a témáról EZEN AZ OLDALON tudsz bővebben olvasni.)
Ha például az endomorf jegyek jellemzőek rád, akkor nehezen tudsz lefogyni, a sikeres fogyókúrád egyik kulcsa pedig az, hogy figyelsz a szénhidrátokra, a mennyiségre és arra, hogy milyen alapanyagokkal viszed be a szervezetedbe.
Mi a megoldás?
1. alternatíva
Nos, mivel minden ember más, és a szervezetünk működésében is vannak apró eltérések, ezért a legjobb megoldás, ha szakemberhez fordulsz, aki segít kialakítani azt az étrendet, ami neked a legmegfelelőbb.
2. alternatíva
Ha erre nincs lehetőség, akkor hozzánk hasonlóan keress egy olyan blogot, vagy weboldat, amelyen egy hozzáértő szakember által elkészített minta étrendeket és recepeteket találsz, és azokat felhasználva alakítsd ki a rád szabott étrendet (erről lesz szó a következő blogbejegyzésünkben), amit folyamatos tanulással, olvasással és főleg a tested jelzéseinek a folyamatos figyelésével korrigálsz.
Mire gondolok itt?
Ha például megáll a fogyás, akkor elsőként nem a bevitt fehérje vagy a zsír mennyiségét kell csökkenteni, hanem a szénhidrátokét egy kicsivel, s ha ez után beindul a fogyás, akkor ezzel az új értékkel kell a jövőben az étrendet összeállítani.
(Erről ITT olvashatsz bővebben.)
Hol találhatsz ilyen minta étrendet a fogyókúrádhoz?
Mutatok két forrást, amit jó szívvel ajánlok:
- Az első, amit mi is használni fogunk, egy könyv, a Kóstoló sorozat Fogyókúra 1200 kalóriával című kötete, amit Szalayné Kónya Zsuzsa írt.
A könyvben lévő napi mintaétrendeket alapvetően hölgyeknek állították össze úgy, hogy a kalóriabevitel mellett arra is figyeltek, hogy mindegyik nap megfelelő tápanyag ellátottságot biztosítson az olvasó számára.
(Erről a könyvről van szó.)
A könyvben lévő recepteket úgy fogjuk használni, hogy a KalóriaBázis weboldalon lévő kalória kalkulátor segítségével meghatározzuk azt a napi kalória mennyiséget, amivel fogyást tudunk elérni, és a könyv által megadott adagokat arányosan e szerint fogjuk növelni.
Például:
ha valakinek napi 2400 kcal-t hoz ki a kalkulátor, akkor a könyvben (ami 4 személyes recepteket tartalmaz), leírtak alapján elkészített ételekből dupla mennyiséget fogyaszthat el, és így fog hetente leadni 0,5-1 kg-ot. - A másik forrás, amit ajánlok, az Béres Alexandra weboldalán található, aki egy Súlykontroll rendszerbe foglalta az élelmiszereket, annak érdekében, hogy a fogyni vágyók könnyebben el tudják különíteni a különböző fázisokban fogyasztható élelmiszerek csoportjait.
A weboldalon megtalálható 12 hetes minta étrend ételei receptekkel együtt elérhetőek az oldalon, tehát Te is könnyen el tudod készíteni, de meg is rendelheted az 5 étkezéses menüt.
A receptek között egy kereső segítségével célirányosan tudsz keresni.
Sőt, EZEN A LINKEN keresztül a Súlykontroll könyvet is le tudod tölteni teljes egészében.
Kérj segítséget!
A fogyás során az elsődleges fókuszpontod az egészséged legyen. Ez azt jelenti, hogy az egészségednek meg kell előznie még a fogyást is a fontossági sorrendben.
Emiatt a szakemberek azt javasolják, hogy ha van valamilyen betegséged, ami folyamatos orvosi felügyeletet vagy gyógyszer szedést igényel, vagy nagyobb túlsúlytól szeretnél megszabadulni, akkor kérd szakember segítségét és konzultálj a házi orvosoddal, hogy az egészséged ne kerüljön veszélybe.
Végül egy írást ajánlok a figyelmedbe, ami a sikeres életmódváltás titkáról szól.
Sok sikert kívánunk a fogyáshoz!